Historie

Něco z historie Jihlavy ve vztahu k měšťanskému domu Komenského 11

Jihlava jako jedno z našich nejstarších hornických měst bylo založeno u bohatých ložisek stříbrné rudy v polovině 13. století. Středověký rozkvět města dokládají četné církevní památky (např. kostel sv. Jakuba), ale i některé v jádře dochované měšťanské domy s gotickými klenbami a loubími a část mohutného gotického opevnění. Již v této době se začal budovat labyrint podzemních chodeb; dnes je tento druhý největší podzemní komplex u nás zpřístupněn veřejnosti. Ve 14. století nastal útlum těžby stříbra a začalo se rozvíjet soukenictví. Jihlava je dnes přirozeným centrem regionu Horácko a nabízí četné příležitosti ke kulturnímu vyžití a k zábavě; např. zoo či pozoruhodnou divadelní scénu. V návaznosti na renesanční mistrovský zpěv (po vzoru jihoněmeckých měst pěstován v ČR pouze v Jihlavě) se zde vyvinula tradice hudebních slavností a festivalů.

  

První obytný dům byl na místě současného hotelu Milenium*** vystavěn na počátku 15. století, během celého století měl pouze sedm majitelů, což je podle historiků na toto období nízký počet. Původní podoba a vzhled budovy se bohužel v žádných materiálech nedochovaly.Velký požár v roce 1523 ukončil středověkou etapu výstavby města, které bylo obnoveno v renesančním stylu. Průčelí domů byla zdobena štíty a freskami. Vzniká jihlavský typ domu s tzv. krytým dvorem s arkádovou lodžií a freskovou výzdobou. Tato podoba se dochovává víceméně dodnes. Co se týče městských podzemních chodeb a katakomb, které vznikaly během středověku, i náš sklep je napojen na tento rozvětvený komplex, pár metrů od domu, je však podzemní chodba uzavřena mříží. Je tomu tak proto, že kdysi se jeden roztržitý návštěvník Jihlavských katakomb vzdálil během prohlídky od své skupiny a poté celý den a část noci bloudil nekonečnými chodbami, až se vynořil ve sklepě tehdejšího penzionu, našeho současného hotelu. Po tomto incidentu nechalo město všechny vedlejší východy a uzavřít.

Další informace o domě pocházejí až z 19. století, kdy zde sídlili měšťané z bohatší vrstvy, kteří zřejmě žili z renty a výnosů. Mezi majitele během tohoto století patřili Franz Kruck a
Josef Peter (1831-1847), August a Caroline Siegl (1864), Johann Kortner (vlastní i vedlejší dům, 1875), Theresie Weiss (také oba, 1892), Vinzenz Zeizinger (významný Jihlavský stavitel, který postavil i Grand Hotel, 1905), Johann Beer (1910, 1913), Jan Beer (1926). Některý z nich by mohl být právě Vaším předkem... . V letech 1909 až 1948 zde ulicí Komenského projížděla první jihlavská tramvaj, která spojovala Masarykovo náměstí a vlakové nádraží. V tomto období se zde nacházel také fotoateliér jistého pana Lorenze. Možná právě on je autorem nádherných, dnes již historických fotografií Jihlavy, které můžete vidět zde na našich webových stránkách, ale také zarámované přímo v restauraci a pokojích našeho hotelu Milenium.

Po druhé světové válce byl dům zkonfiskován. Restaurace v přízemí byla otevřena kolem roku 1967, na tehdejší dobu byla považována za velmi luxusní.

Vedlejší dům byl (č. 13) vrácen v restituci a odehrávalo se zde poměrně legrační vypořádání, neboť nový majitel, restituent, nebyl v dobrém vztahu k bývalému majiteli nemovitosti. Tehdy jedinou přístupovou cestu do domu č.11, která vedla jeho domem, nechal zazdít. V té době ovšem byly na svém pracovišti přítomny pracovnice Půjčovny krojů, která v té době sídlila v domě č.11, a ty pak musely být za velké pozornosti kolemjdoucích „evakuovány“ oknem v patře.

Během posledních let se zde odehrálo mnoho dalších změn. Budova byla nějakou dobu součástí hotelového komplexu a nacházela se zde velká vývařovna, restaurace a bufet již pod názvem Horácká rychta.  Později byly budovy odděleny a po roce 1989 vznikl Penzion Horácká Rychta. Během let prošel dalšími rekonstrukcemi, a nyní v roce 2008 Vám chceme představit opět zrekonstruovaný měšťanský dům s adresou Komenského 11, tentokrát již pod novým názvem Milenium – útulný hotel rodinného typu s příjemnou restaurací, který nabízí skvělé požitky nového tisíciletí v prostředí prodchnutém historií.

Limitovaná edice zvýhodněných vstupenek-platí pouze pro ubytované hosty.

Horácké divadlo

Robinson

Vodní ráj

 

GDPR-kontakty

 

 

 

 

 

školení,pronájem salonku

200,-Kč/1hod.

 


1000,-Kč/celý den

 INFRASAUNA

  • pronájem hotelového pokoje se saunou:200,-Kč/1hod.
  • privátní relaxace pro dva

každá další započatá hodina na pokoji. 150,-Kč

rezervace online

 

výhodné polední menu

hotová jídla od 80,-Kč
zvýhodněná minutková jídla 85,-Kč včetně přílohy

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

Při obsazení více lůžek ,poskytujeme výraznou slevu.

Firemní večírky, soukromé akce

salonek cca 20osob-nekuřácký
při konzumaci pronájem 

 

 

 

hotel 3.JPG
hotel 2.JPG

Hotel Milenium

Komenského 11
586 01 Jihlava

Telefon: +420 567 302 721
Mobil: +420 773 902 157

www.hotelmilenium.cz
info@hotelmilenium.cz

22. 7. Magdaléna

Zítra: Libor

Návštěvnost stránek

154099
hotel milenium